Miből lesz a szakrális színház? - IN: ArtLimes 2019.4. p.:91-105.
Szakrális színház? Hát az meg miféle? Három kortárs betlehemesjáték elemzésével próbált Horváth Márk közelebb kerülni a megfejtéshez. A definíció még várat magára.
November végének közeledtével egyre közelebb kerülünk az Adventi időszakhoz, azaz a betlehemesjátékok szezonja is kezdetét vehetné, ha a járványhelyzet ezt nem akadályozná meg.
Horváth Márk, szakrális színházi kutatásai során a rítus és a színházi aktus kapcsolatának minden szegmensét próbálja vizsgálni, elemezni a tőle telhető legnagyobb részletességgel. Leszállt az ég dicső királya című egyszemélyes betlehemes előadásának színpadra állítása előtt hosszas előtanulmányokat, kutatásokat végzett. Ennek eredményeképp jelent meg az ArtLimes magazinban Miből lesz a szakrális színház? című dolgozata, melyben három kortárs betlehemesjátékot elemez a szakdolgozatában (Báb a szakarális színházban, avagy mitől bábszínház a katolikus liturgia, SZFE, Budapest, 2017.) kifejtett tételek szerint.
Markó-Valentyik Anna: Éneklő Betlehem és Fabók Mariann: Ha betér az égi király című egy- és kétszemélyes előadásai a hagyomány egy-egy szegmensébe kapaszkodva elevenítik fel újra a történetet. Markó-Valentyik Anna teafőzés közben meséli el a teljes mítoszt dalok sorozatával, míg Fabók Mariann szőrsubába öltözik, és autentikus hatású, népies vásári mulattatásba fog Háromkirályokkal, pásztorokkal, és mindennel, ami a történethez hozzá tartozik.
A szombathelyi Mesebolt Bábszínház Világnak világa című karácsonyi misztériumjátéka a szülést és születést járja körül a mitikus bibliai nők és férfiak megelevenítésével a Szabó T. Anna által írt darabban.
A dolgozat az ArtLimes magazinban a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jelenhetett meg. Teljes terjedelmében az alábbi linken olvasható: http://epa.oszk.hu/03000/03095/00037/pdf/EPA03095_art_limes_2019_4_091-105.pdf