Molnár Zsolt népviseletei
Molnár Zsolt népviselet gyűjtő és viseletkészítő pitykéi
Molnár Zsoltot viseletgyűjteményén keresztül ismertem meg. Úgy gondolom, hogy Magyarországon jelenleg az ő kollekciója az egyik leggazdagabb, melyben sok, minőségében kivételes, igazán régi és jó állapotú ruhadarabot őriz. A számtalan ritkaságot felvonultató gyűjteményének kiemelkedő értéke továbbá az is, hogy Zsolt részeletekbe menően ismeri a viseletek hátterét. Tudja milyen életkorú, milyen vallású személy, milyen alkalomra öltötte magára az adott darabokat. Nem csak gyűjtötte a ruhákat, de kutatta is a hozzájuk kötödő fotókat, tisztában van az öltözékeket használó falvak történetével, társadalmi összetételével, a viselettörténeti korszakokban lezajló változásokkal is.
A Facebook-on „Kárpát-medencei viseletek” néven indított ismeretterjesztő oldalt, ahol tapasztalatait, tudását osztja meg az érdeklődőkkel, illetve itt mutatja be viseleteit, teszi közzé számtalan helyről összegyűjtögetett archív fotóit. A néptáncos társadalom számos tagjanák nyújtott már szakmai segítséget a népviseleteket érintő kérdésekben.
Többször készíttette, vagy maga készítette el azokat az öltözeteket, amelyek fontosak voltak neki vagy a gyűjteménye szempontjából.
Magáról ezeket a gondolatokat osztotta meg velem:
"A Nagy-Sárréten születtem és nevelődtem konzervatív, a falusi hagyományokat aktívan megélő közösségben. Családomban, rokonságomban sok pásztorember volt. Anyai nagyapám kondás volt, a karikása és a kürtje örök emlék! Keresztapám juhász, egyik nagybátyám gulyás, a másik tehéncsordás volt. Nekünk birkáink voltak, azokat legeltettük. Gyerekkoromtól fogva vonzott a pásztorkultúra, szerencsés vagyok, hogy részese lehettem! Ez hozta magával a néprajz, népművészet iránti mérhetetlen érdeklődésemet is. Dédnagyapám szűrét, pitykéit ereklyeként vigyázták nagyszüleim, az oroszok elől egy ládába rejtve, a szénáscsűrben elásva maradtak meg a családnak. Ezen az ágon egyedüli fiú unokaként rám hagyományozódott ezeknek a felügyelete. Akkor még nem is sejtve, hogy egy gyűjtemény alapjait képezik majd…
Mikor elkerültem egyetemre, egyenes út vezetett az egyetemi néptánc csoportba, a tánc által pedig sokfelé eljutottam, különböző gyűjtőutakra is. Ha tehettem, mindig hoztam emlékbe egy-egy viseletdarabot. Először csak fellépő ruhának, de ennek később az lett a vége, hogy egy komolynak mondható viseletgyűjtemény létrehozójának tudhatom magamat. Elsősorban teljes öltözetek beszerzésére törekedtem, célom ezek bemutatása kiállítások és előadások keretében. Gyűjteményem legkedvesebb tárgytípusai a cifraszűrök és a pitykés gombolású mellények!"
Ebben a bejegyzésben Zsolt gyűjteményének néhány szép öltözetét és rangos pitykegombját láthatjuk.
A tárgyfotókat Kiss Tanne István készítette.