Hír

2023-08-16 19:02:00

Kolozsvár

Papírbabák II.

Folytatódik a valamikor népszerű gyermekjáték, az öltöztethető kartonbabák rajzolása, amelyek ezúttal népviseletbe "bújnak"

Az ösztöndíjas évek 2023 május 1. és szeptember 1. közötti időszakában a szerződésnek megfelelően folytattam az öltöztető babák megrajzolását. Elkészültem a mezőkeszüi, részben a györgyfalvi, a désházi és a szatmári viselet rajzaival. Most a „finomhangoláson” dolgozom, vagyis a nagyon aprólékos és sajátos díszítés berajzolásával foglalkozom (györgyfalvi és keszüi ruhadarabok), ahol szükséges, kicsit egyszerűsítve a díszítést.

Minden eddig lerajzolt viseleti darab a maga egyszerűségében vagy cifraságában újabb és újabb kihívást jelent. Az egyszerűnek is tükröznie kell a viselet sajátosságát, a cifra, dús mintakincs pedig gyakorta nem fér rá a mellény, a rokolya vagy a kötény felületére (az öltöztető baba magassága 14-15 cm, ehhez mérten pl. egy mellény hossza 3-4 cm) Ilyenkor csak az illető ruhadarab díszítésének legjellemzőbb mintáját rajzolom meg, mert ebben a helyzetben a kevesebb több elve érvényesül. Közben törekszem arra, hogy amit lerajzolok, az az arányok és a díszítés tekintetében hű legyen az eredeti viseleti darabhoz.

Munkám során különböző múzeumok gyűjteményéből fényképezett viseleti darabokat rajzolok le, illetve felhasználom régebbi és új szakkonyvek fényképeit is. A régebbi kötetek esetében ez nehezebb, mivel a fényképek fehér-feketék, a színes fotók pedig kezdetlegesek, gyenge minőségűek (pl. Dr. Koós Károly, Szentimrei Judit, Dr. Nagy Dezső: Szilágysági magyar népművészet - Kriterion könyvkiadó, 1972 Bukarest). Kolozsvár környéki barátaim, ismerőseim népviseleti darabjait is alaposan megfigyelem, lefényképezem és azokról is rajzolok. Kellemes érzés, amikor a rajzon felismerik saját ruhájukat, vagy éppen munkájukat, (pl. Juhos Zoltán és Ida mezőkeszüi szűcsmesterek). Ez egy fajta visszaigazolása annak, hogy ami az öltöztető babán megjelenik, az hiteles. Erre az első ecsetvonás óta figyelek, sőt arra is, hogy a viseleteket kiegészítő tárgyak is az illető régióban használt és ismert színvilágú, díszítésű eszközök legyenek.

Itt tarok most, félúton. A második ösztöndíjas év végéig a meglévő nyolc mellé, további nyolc népviseletet rajzolok le a gyerekek és - remélem - a szüleik örömére (is).