Szabó Szilárd Népművészet Mestere díjas táncművész, néptánc oktató, koreográfus
Pitykés karakter - A Tánc Világnapja alkalmából bemutatjuk Szabó Szilárdot
A Tánc Világnapja alkalmából a néptánc mozgalom egyik elismert alakját, kiemelkedő egyéniségét, néptáncos példaképet, Szabó Szilárdot szeretnénk bemutatni. Az 50 éves táncházmozgalom elindulásánál "Bartókos", majd a Kodály Kamara Táncegyüttes tagja volt, 1986-tól közel három évtizedig a Martonvásári Százszorszép Táncegyüttes művészeti vezetője, később pedig számos csoport, közösség néptánc oktatója, művészeti irányítója, koreográfusa és számos díj birtokosa lett.
Szerény személyisége ellenére sokak lettek követői, illetve tanítványai. Igényes színpadi viseletei mellett a hétköznapi megjelenésében is sok olyan elemet ment át a modern világba, melyek a régi falusi kultúrában gyökereznek. Többek között a pitykés lajbikat is szívesen viseli. Ezért választottuk őt az idei Tánc Világnapja alkalmából a "pitykegombok nagykövetének".
Ennek apropóján megosztjuk néhány gondolatát is: "A tánc a pillanat megélt művészete, az emléke él bennünk. A népművészeti tárgyak kézzelfogható remekművek, talán ezért is ragaszkodik az ember ezekhez a tárgyakhoz, és gyűjti a szőttest, a tányérokat, az üvegeket, a lámpákat, a szekrényt és még számtalan "történettel" bíró darabot.
A viselet mindig is szoros kapcsolatot jelentett számomra a tánccal. A mellény anyagát sokszor megemészti a moly, de a gombot nem. A pityke örök érték marad, apáról fiúra, unokára örökíthető. A szép pityke rangot, hovatartozást, valami iránti elkötelezettséget jelentett és jelent számomra is!"
Hosszabb méltatása itt olvasható:
Szabó Szilárd szakmai bemutatása
Szabó Szilárd - Népművészet Mestere
A fotókat kettő kivételével Kiss Tanne István készítette.