Új lehetőségek a barnamezős területeken
A válságok általában kizökkentik a közgondolkodást a megszokott mederből. Bár a mostani COVID-19 járvány okozta sokk és annak – elsősorban mortalitási – vonzata megrázó, kétségtelenül komplex válság elé néz társadalmunk. A válság azonban új irányokat is mutathat.
Ebben a válságban feltehetően előtérbe kerülnek majd a helyi gazdaságot és az újrahasznosítást illető kérdések. E tekintetben az elhagyott, urbánus sebként létező barnamezős területek is új értelemzési tartományba kerülhetnek. Ezt a folyamatot jelzi, hogy politikai szinten is elmozdulás tapasztalható: a barnamezős befektetések adókedvezményben részesülhetnek.
Erő Zoltán, Budapest főépítésze így fogalmazott: "A városfejlesztési eszköztárban régóta, többfelé ismert az adópolitika - adókedvezmények vagy éppen fejlesztési adók – alkalmazása, ez az ingatlanfejlesztések közvetett irányítását segíti. Egy olyan adókedvezmény, amely az úgynevezett barnamezős ingatlanok helyzetbe hozását, a felhagyott egykori iparterületek, vasúti területek revitalizációjának lehetőségét szolgálja, feltétlenül üdvözlendő és Budapest stratégiai fejlesztési céljait szolgálja. Ezek, a sokszor a városközponthoz is közel eső, de elhanyagolt területek a városmegújítás legfontosabb tartalékterületei, ideje helyzetbe hozni őket."
Ugyanakkor nem csak a fővárosi területeken jelent ez kedvező változást. Az egykori bányászati fellegvárak, így a mecseki szénbányászat települései is kedvező fejlesztésekbe kezdhetnek. Az egykori nagymányoki brikettgyár jelentős infrastrukturális kapcsolatban áll a városi szövettel. A kedvező természeti fekvése pedig vonzó környezet a fejlesztések szempontjából.