Utazás a mikronok világába
BMB watches, tűréshatárok a CAD tervezés területén
Bár nem közvetlenül az ösztöndíj munkatervem része ez a feladat, de szakmai ismereteimet jelentősen bővítette a CAD tervezés területén. A hangszerek, autók világában az esetek nagy részében Európában a milliméter a mértékegység. Ez egy karóra tervezése esetén azonban nem megfelelő, használata hatalmas eltéréseket okozna. Itt a mikrométer a mérvadó.
A szoftver preferenciáját és a gondolkodásmódomat is át kellett alakítanom a más léptékre, ez teszi lehetővé, hogy a tárgynak megfelelő parametriát tudjak megépíteni.
Még azelőtt, hogy a Fusion CAD 360 programmal kezdtem volna foglalkozni, terveztem egy óra kollekciót. Sokak szerint egész jól sikerült. Alapkoncepcióként a honfoglalás kori magyar reflexíj és nyílhegyek formáit dolgoztam fel. Az órák minden formai eleme ezekre a motívumokra épül.
A terveket CNC technológiával kivitelezzük, chronometer minőségű svájci mechanikák beépítésével.
Felvetettem a másik Miklósnak, aki az óra fizikai megvalósításáért felel, hogy gyakorlásképpen megrajzolom valamelyiket a Fusion-nel. Erre a kezembe nyomott egy Valjoux 7751-es automata kronó szerkezetet: Tessék, csinálj ebből magadnak egy saját órát, és ebből csak egyet gyártunk!
Persze magának is feladta a leckét, mert ez egy elég komplikált szerkezet holdfázissal, teljes naptárral, pointer dátummal, plusz még a stopper funkcióval is, de hát innen szép nyerni. Hamarosan hozzákezdünk az elkészítéséhez.