képzőművészet

Esemény

2024-11-27 18:00:00

Ferenczy Múzeumi Centrum, Kossuth Lajos utca 5. Szentendre 2000

Vajda Júlia, Fantomszál I. – Művészfeleségek nyomában

A kurátor felkérésére készítettem képeket a Fantomszál I. – Vajda Júlia életét bemutató kiállításra.

Vajda Júlia, Fantomszál I. – Művészfeleségek nyomában
Kurátor: Kozák Zsuzsanna művészettörténész
A vendégeket üdvözli Borbély-Tardy Anna, a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója
A kiállítást megnyitja: Csepelyi Adrienn író
Helyszín: Ferenczy Múzeum, Szentendre, Kossuth Lajos utca 5.
A kiállítás 2024. november 28. és 2025. március 30. között csütörtöktől vasárnapig 10 és 18 óra között látogatható.

Idézem a Ferenczy Múzeumi Centrum kiállítás leírását:

A Ferenczy Múzeumi Centrum képzőművészeti gyűjteménye tízezernél is több darabot számlál, és folyamatosan gazdagodik. Olyan alkotók fontos művei találhatóak itt meg, mint Ferenczy Károly, Czóbel Béla, Barcsay Jenő, Vajda Lajos, Korniss Dezső vagy Kondor Béla. A Ferenczy Múzeum központi kiállítása ebbe a páratlan anyagba enged betekintést.
A gyűjteményes kiállításhoz kapcsolódóan most egy kamarakiállítás-sorozat veszi kezdetét, mely három éven át, összesen hat kiállítást foglal majd magába. A Fantomszál I Művészfeleségek nyomában főcím alatt futó minden tárlat egy-egy nőalakot fog bemutatni, egészen pontosan a gyűjteményben szereplő, híres festőművészek feleségeit, akik gyakran maguk is alkotók voltak.
Emellett azonban a támogatásnak megannyi formáját biztosították férjüknek: a háztartást vezették, rendszeres és alkalmi munkákat vállaltak, ellátták a gyerekeket, érzelmi biztonságot nyújtottak, modellt álltak a művekhez, szellemi társként megvitattak elméleti dilemmákat, férjük karrierjét egyengették, és mindezeken túl gyakran hátrébb sorolták vagy feladták saját ambícióikat. A Fantomszál tehát olyan női sorsokat mutat be, amelyek láthatatlanul voltak hatással a művészet történetére, és hiába örökíti meg alakjukat adott esetben egy-egy portré, rendíthetetlen támogatásuk, amely nélkül ma számos kiemelkedő műalkotással kevesebb lenne a világ, soha nem kapott elismerést.
Célunk ezzel a kiállítássorozattal rámutatni a férfi és női szerepvállalások lehetőségeire és egyenrangú fontosságára, a különböző családi-szakmai együttműködések sokféleségére a mindenkori társadalmi, gazdasági, politikai viszonyok függvényében. Ennek jegyében olyan életutakat választottunk, amelyek a női helytállás különféle módozatait példázzák. Elsőként Vajda Júlia személyét járjuk körül, betekintést engedve küzdelmes élete különböző színtereibe. Jobban megismerhetjük őt egy családot összetartó, dolgozó anyaként, első férje, Vajda Lajos, és második férje, Jakovits József szakmai előmenetelének fáradhatatlan kitaposójaként és a divat iránt fogékony, a szűkösségben is kreatívan öltözködő nőként.
A sorozat az alábbi asszonyokat mutatja be:
Vajda Júlia, Vajda Lajos felesége
Fialka Olga, Ferenczy Károly felesége
Modok Mária, Czóbel Béla felesége
Gálffy Lola, Kántor Andor felesége
Gráber Margit, Perlrott Csaba Vilmos felesége
Kónya Réka, Bukta Imre felesége