képzőművészet, művészetelmélet

Esemény

2024-11-12 10:00:00

Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, Győr

Vonaltörténetek

A Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményéből nyílt kiállítás Győrben

Az MNB által életre hívott kortárs gyűjtemény anyagából ezúttal a Szabados Árpád, Szirtes János és Ujházi Péter munkásságára fókuszálva kerül bemutatásra egy válogatás a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban. A munkákból a „felszabadultság, játékosság és ösztönösség” hívószavak alapján válogattak a kurátorok.

Az MNB kortárs gyűjteményét gondozó divízió, az MNB Arts and Culture kiemelten fontosnak tartja, hogy a jegybank által életre hívott kortárs gyűjtemény anyagából, a nemzetközi és a hazai színtéren egyaránt, értelmező kiállításokat rendezzen. „Fontos célunk a gyűjtemény láthatóvá és hozzáférhetővé tétele, és belső összefüggésrendszereinek feltérképezése. Minden ilyen kiállítás, mint ami most a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban megvalósul, nemcsak a mi gyűjteményünk feldolgozásában segít, hanem a teljes magyar művészettörténeti kánon árnyaltságát gazdagítja” – foglalta össze Hamvai Kinga divízióvezető az MNB Arts and Culture motivációját és elkötelezettségét a győri múzeummal való együttműködésben.

A győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum képzőművészeti gyűjteménye éppen a kiemelt három életmű – Szabados Árpádé, Szirtes Jánosé és Ujházi Péteré – tekintetében kínál kapcsolódási pontot a jegybanki kollekcióval. A győri kiállítás három olyan jelentős kortársi életpályára irányítja a figyelmet, amely ismertége ellenére is csak ritkán kerül önállóan reflektorfénybe, együtt szerepeltetésükre pedig most először kerül sor. Pápai Emese és Sipos Tünde kurátorok igyekeztek mindhárom életművet úgy bemutatni, hogy mindeközben a metszéspontjaik – párhuzamosságaik és különbségeik – is világosan kirajzolódjanak. 

Szabados, Szirtes, és Ujházi főként grafikusi és jelentős művészetpedagógiai munkásságának összecsengéseire a kiállítást befogadó intézmény főmuzeológusa, Pápai Emese művészettörténész hívta fel a figyelmet. Ujházi képzőművész foglalkozásokat vezetett Székesfehérváron, Szabados Árpád és Szirtes János közvetlen és élményalapú művészetpedagógiai felfogása pedig meghatározó a fiatalabb generációk számára. Szirtes János a MOME media design szakának alapítói közé tartozik, a diákértékelések szerint a szak alfája és omegája. A három művész festői attitűdje is rokonságot mutat, mindannyiukra jellemző egyfajta játékosság, és mindannyian feszegették a táblakép határait. Ujházi Péter festett látványait képzeletben folytathatóvá teszi. Szirtes János vásznain kívül is nyomot hagy az aktív mozgásban végzett, performatív alkotófolyamata közben. Szabados Árpád egyes képtábláit alakította moduláris elemekké, hogy kompozíciói több nézetben is érvényesek legyenek.

Az MNB Arts and Culture gondozza a Magyar Nemzeti Bank 1400 művet számláló kortárs művészeti gyűjteményét, és egyik legfontosabb célja annak hozzáférhetővé tétele. A műveket digitalizálták, emellett kiemelten kezelik, hogy a gyűjtemény anyagát időről időre tematikus kiálllításokon mutassák be Magyarországon és külföldön. Kínában az elmúlt másfél évben tizenegy helyszínen volt látható a Fajó Alapítvánnyal közösen szervezett, Az út – Fajó János és a Pesti Műhely című kiállításuk. Budapesten 2024 augusztusában a Képgyakorlatok címet viselő tárlat a gyűjtemény fiatal alkotóit tematizálta. Év végéig látható Brüsszelben az Európai Tanács és az Európai Parlament épületeiben látható egy-egy kortárs magyar tendenciákat képviselő anyag. Szeptemberben Isztambulban és Ankarában, októberben New Yorkban nyílt kiállítás az MNB gyűjteményéből. Isztambulban 2025 januárjáig látható a világhírű Pera Museumban Molnár Vera, Rákóczy Gizella és Maurer Dóra munkáit bemutató tárlat, Ankarában, a CerModern Arts Centerben pedig a fiatalok munkáin keresztül a digitális képalkotás és az ösztönösség kapcsolatát vizsgáló kiállítás látható. New Yorkban, a Fridman Galériában szereplő válogatás bemutatja a gyűjtemény technikai sokszínűségét és a gyűjteményben szereplő alkotók generációinak szemléleti sokoldalúságát. A 60. Velencei Képzőművészeti Biennálé magyar pavilonjához kapcsolódóan november 20-ig látogatható a velencei European Cultural Center (ECC) Palazzo Mora épületében a Mozdulat – Gesztus – Jel című válogatás.