Esemény

2021-12-14 09:47:00

Debrecen, Zenetudományi Konferencia a Kárpát-medencei Komolyzenei Fesztivál keretében, Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Nagyterme

A karácsonyi ünnepkör 17–18. századi iskoladrámái, népi dramatikus játékai és dramatikus népénekei – egykor és ma

Az előadás az 1629–1800 közötti időszakból fennmaradt történeti és a recens népi betlehemes játékok, továbbá az adventi ostyahordás és más karácsonyi és vízkereszti dramatikus népénekek sajátosságait ismertette, figyelembe véve a mai taníthatóságukat is.

Az előadás során a mai alsó-, közép- és felsőfokú oktatásban alkalmazható, zene- és színháztörténeti előzményekkel és népzenei párhuzamokkal rendelkező dramatikus szokásokat és népénekeket mutattuk be a karácsonyi ünnepkörből.

A karácsonyi ünnepkör legteljesebben fennmaradt dramatikus játéka a betlehemes. Az előadásban áttekintettük a műfaj 17–18. századi magyarországi többnyelvű és többfelekezetű előzményeit, az un. történeti betlehemes játékokat, röviden bemutattuk azok jeleneteit, típusait, a barokk stílusra jellemző allegorikus vonatkozásait. A népi betlehemesek közül a legteljesebb formájú bukovinai székely betlehemesről és a kisebb diákoknak is könnyen megtanulható dunántúli típusról volt szó. A dramatikus népszokások közül a vízkereszti csillagjárást tekintettük át. Szintén az iskolakultúrából eredő szokásként részleteztük az ostyahordást és annak népi recitatív dallamú énekeit, amelyek az óvodák és kisiskolák tanrendjébe könnyen beilleszthetők. A 17–18. századból származó és 20. századi népzenei gyűjtésekből ismerős adventi (pl. Mikor Máriához), karácsonyi (pl. Csordapásztorok) és vízkereszti (pl. A királyok Királyának, Jézus Krisztusnak) dramatikus (párbeszédes) népénekeket elemezzük, és iskolai alkalmazását illusztráljuk. Az előadás során a Mária-altatók bensőséges világával is megismerkedhetnek az érdeklődők.