Hír

2022-03-05 22:48:00

Vámospércs

A magyar alföld poétikái címmel szervezett konferenciát Korpa Tamás és a FISZ

A magyar alföld poétikái című kétnapos irodalomtörténeti tanácskozás 11 előadója Kazinczy Ferenc útirajzaitól Térey János memoárjáig vizsgálta az alföld változó szépirodalmi reprezentációit egy alföldi kisvárosban, Vámospércsen.

Miben áll az alföld varázsa és varázstalansága? Miért alakulhat egyidejűleg a radikális igenlés és a markáns tagadás dinamikája szerint az alföldre irányuló irodalmi figyelem? Kik azok a szerzők, akik hosszú időn keresztül meghatározták a róla való gondolkozást? Miben más Kazinczy, Petőfi, Jókai, Ady, Kosztolányi, Móricz és például Térey János alföld-képe? Az eltérő közelítésmódokhoz milyen nyelvi stratégiák, elbeszélői utak vezetnek? Milyen metamorfózisokon mennek keresztül az olyan jellegzetesen „alföldi” és „irodalmi” toposzok, mint a délibáb, síkság, puszta? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kereste a választ a Korpa Tamás főszervezésében március 4-én és 5-én Vámospércsen megrendezésre került konferencia. Hiszen az alföld a magyar emlékezettörténetben, a nemzeti önképben és fantáziában kezdettől fogva túlmutatott tájegységi, földrajzi és gazdasági mivoltánál. Kortól, korstílustól és egyéni világteremtő ambíciótól függően emelkedett nemzettudati-nemzetkarakterológia jelképiségre, annak minden pozitív és minden kritikai vonatkozásával, vált egyszersmind az ősiség, a szabadság, a különutasság, a végtelenség szimbólumává és egyszersmind az elmaradottság, a túlzás, a túlértékelés, a periférikusság megtestesítőjévé.

Górász Péter tudósítása a KULTer.hu oldalán az alábbi linkre kattintva érhető el: Nem délibáb! – A magyar alföld poétikái – KULTer.hu