Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban
„Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban” címmel nyílt cirkusztörténeti kiállítás nyílt Herenden
A „Cirkuszmúzeumi csodaláda” a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ utazó cirkuszművészeti kiállítás-sorozata, amely 2023-ban indult útjára a Fővárosi Nagycirkuszban. A kiállítás-sorozat minden új helyszínen más és más érdekességet és értéket emel ki a magyar cirkuszművészet múltjából és jelenéből.
A herendi „Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban” tárlat összeállításához a Herendi porcelánok nyújtották az inspirációt. A kiállításban egymáshoz kapcsolódva láthatóak csodálatos Herendi porcelánok és eredeti cirkuszi kosztümök, rekvizitek, fényképek, plakátok és filmfelvételek, sőt a cirkusz világából származó egyedi porcelántárgyak is.
A kiállítás a dekoratív és elegáns, gondosan és türelmesen kimunkált Herendi porcelánok irányából fordul a magyar cirkuszművészethez. Kiemeli a porcelánok és a cirkusz világának közös sajátosságait és értékeit, miközben okos cirkuszi elefánt módjára közelíti meg és óvja, védi a magyar cirkuszkultúra örökségét.
A tárlaton a Herendi Porcelánmanufaktúra 40 válogatott Herendi porcelán remekét: háziállat, - és vadállat figurákat, bohócokat, egy különleges zsonglőrszobrot és egy bűvészcilinderből kikandikáló nyulat lehet megcsodálni. Az állatfigurák felidézik a hajdani menazsériák világát, a vadállat figurák a cirkuszokban egyre kevésbé látható állatfajoknak állítanak emléket, a háziállat figurák pedig a cirkuszokban ma is fellépő állatokat szemléltetik. A cilinderes nyuszi figura inspirálta a cirkuszi bűvészek és illuzionisták bemutatását, a bohém bohócalakok a magyar bohócok megjelenítését. Az egyedi porcelán zsonglőr szoborról könnyen asszociálhatunk a kínai akrobataművészek világára. A Herendi porcelánok változatos formákat, festési technikákat és motívumokat hordoznak, mindegyik bravúros emberi teljesítményről árulkodik – hasonló kiemelkedő teljesítményeket a cirkuszi produkciókban is fel lehet fedezni.
Ezen a kiállításon a magyar cirkuszművészet történetének kiemelkedő eseményei, artistaművészei és produkciói a teljesség igénye nélkül, kifejezetten a porcelánok világához válogatva mutatkoznak be. Középpontban a magyar cirkuszművészet és a Fővárosi Nagycirkusz tevékenysége áll, amit eredeti kosztümök, rekvizitek, plakátok, képzőművészeti alkotások, fényképek, dokumentumok, filmfelvételek, valamint interaktív cirkuszpedagógiai játékok és virtuális valóságban átélhető kötéltáncolás során ismerhetnek meg az érdeklődők. A kiállítás fő témái: cirkusztörténet, cirkuszépület-történet, magasdrót és „Átmentem” projekt, oroszhinta és „Dodi-hinta történet”, bűvészek és illuzionisták, zsonglőrök, kötéltáncosok, ugródeszkások, kínai akrobaták, bohócok, idomárok, lovasakrobaták, szabad idomítás, felelős állattartás, állatasszisztált cirkuszpedagógia, cirkuszi porcelánok.
A kiállításon bemutatott cirkusztörténeti anyag nagyobb részben a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum gyűjteményeiből, kisebb részben magyar artistaművészek személyes kölcsönzéseiből származik.