Hír

2023-11-12 19:17:00

Budapest, Hagyományok Háza

"Kanta, korsó, hegyi bogrács- az ihlető fazekasság" XXII. Országos Fazekaspályázat és kiállítás 2023.

A Hagyományok Háza idén is meghirdette a 3 évente megrendezett Országos Fazekas Pályázatot. Munkáim zsűrizettek lettek.

A pályázaton lezsűrizték az áttört vázámat és a tejes köcsögömet. A hagyományos köcsög formából kiindulva készült el a vázám, ami 40 cm magas, 20cm a szája átmérője.. Mindkettő zsűriszámot kapott, a váza Modern Míves Termék, a tejes köcsög 22 cm magas Hagyományos Míves Termék lett.

"Az országos fazekaspályázatok mindenkori célja a népi fazekasság hagyományainak ápolása és továbbadása, valamint a hagyományos technikák és technológiák mai
igények szerinti átalakítása és továbbfejlesztése kell legyen. A fazekasság évszázadok óta a valós igények, használati követelmények szolgálatában állt. Egy-egy edényforma, díszítmény vagy fogás akár több évtizedes ismeretanyag áthagyományozásának eredményeképpen él tovább napjainkban. A forma, a funkció és a tárgyhasználat összefüggései nyilvánvalóak. Idén az ötletgazda újszerű koncepcióval állt elő. Sokunk motivációja a megújulás szándéka és a kísérletezőkedv – ezt bátorította ez a pályázat is. Napjainkban elengedhetetlen minden kézművesmesterségben, hogy a hagyományokhoz visszanyúlva és azokból merítve az alkotók bátran kísérletezzenek új formákkal és technikákkal, miközben a kor elvárásait tükröző, színvonalas tárgyakat hoznak létre. Az autentikus népművészet mindehhez kiapadhatatlan anyagforrást biztosít, de hogy egy-egy alkotó milyen útját választja a megújulásnak, egy-egy tárgytípusnak milyen új funkciót képzel el, vagy miként újít meg egy addig klasszikus formát, illetve milyen rekonstrukciós kísérletbe kezd az átgondolás és a kidolgozás alatt, az már az ő egyéni szabadságára van bízva.
A szakmai koncepcióban foglaltak szerint olyan esztétikailag, formailag és funkcionális szempontból kimagasló színvonalú fazekasmunkával lehetett pályázni, amely a Kárpát-medence népi fazekashagyományait tekinti forrásnak. Olyan alkotásokat vártunk, amelyek hagyományos formavilágból, díszítményből és stíluselemből indulnak ki, és végül a továbbgondolás innovatív folyamatán keresztül érkeznek el egy új tárgyba.

A pályázaton két tárgyból álló párokkal – akár többel is – lehetett részt venni. A kiíró szándéka szerint a tárgypárok egyik tagjának hagyományos darabnak kellett lennie, amely a kettős koncepció kiindulását, forrását képviseli, második tárgyként pedig egy ettől érzékelhetően eltérő, újragondolt, bizonyos esetekben új funkciót is teremtő, modernebb pályamunkát vártunk.

Összegezve: a pályázat lényege a hagyomány és az innováció kettőse által ihletett tárgykészítés volt. A zsűri értékelte a továbbgondolás lépéseit is, így az átalakulási folyamat állomásait megjelenítő alkotásokat is be lehetett adni.

A PÁLYÁZATRA 15 ALKOTÓ KÜLDTE BE PÁLYAMUNKÁIT, ÖSSZESEN 74 ALKOTÁS ÉRKEZETT."

A kiállítás megnyitóról részlet:

https://www.facebook.com/hagyomanyokhaza/videos/294889206580518

Katalógus a kiállított tárgyakról:

https://online.fliphtml5.com/olhw/mkzu/?fbclid=IwAR3Df4nqjVhcI4cFRkVcI3XS3-Z5FpGA-abnscmcIbvN9riZ6TnY415vYH0#p=1