Hír

2020-12-19 22:12:00

Lehetnél akár egyiptológus... Beszélgetések kortárs alkotókkal hivatásukról, szakmai életútjukról - Interjú Dr. Almásy-Martin Adriennel

Komplex művészeti foglalkozásgyűjteményem részeként egy-egy interjú keretében, a témákhoz kapcsolódva kortárs alkotókat és szakmájukat szeretném bemutatni a művészetek iránt fogékony gyermekeknek. Célom a gyerekek számára kevéssé ismert művészi hivatások rejtelmeibe bepillantást engedni.

Lehetnél akár egyiptológus...

Dr. Almásy-Martin Adrienn egyiptológus, kutató, démotikus papírológus, aki már gyermekkorában rajongott az egyiptomi kultúráért… Ma a British Museum munkatársaként egyiptomi-ógörög szótárt szerkeszt. Szakmai útjáról, hivatásáról beszélgettünk.

Mikor találkoztál először bármilyen módon ezzel a szakmával, ért-e valamilyen igazán meghatározó élmény vele kapcsolatban?Amikor elvégeztem az első osztályt, a szépírásomért kaptam egy könyvet a tanítónőtől. Hegedűs Géza: Az írnok és a fáraó. Apukám azt mondta, hogy még nem nekem való, így akkor nem is olvastam el, de emlékszem, hogy levettem a külső borítót, és alatta a könyv hieroglifákkal volt díszítve. Mikor anyukámtól megkérdeztem, hogy ez mi, és azt mondta, hogy az ókori egyiptomiak írása, teljesen le voltam nyűgözve. Akkor tanultam meg magyarul írni, és ezek az emberek figurákat használtak írásként! Emlékszem, hogy sokszor levettem a borítót és csodáltam a hieroglifákat.

Hány éves korodban döntötted el, hogy ezt a hivatást választod?

Azt hiszem, ez az élmény meghatározó volt, és ekkor határoztam el, hogy egyiptológus leszek. Persze sok más is érdekelt, de az ókori Egyiptomot mindig is szenvedélyesen szerettem. Gimnáziumban már biztosan tudtam, hogy ezt szeretném csinálni.

                 Volt-e olyan hobbid, jártál-e olyan szakkörre gyerekként, amely észrevétlenül is terelgetett efelé a foglalkozás felé?

                 Csak a gimnáziumban kezdtem el tudatosan foglalkozni ezzel. 16 évesen elvégeztem egy ógörög nyelvtanfolyamot az egyetemen, ami később hasznomra vált.

                Milyen tanfolyamokat, Milyen iskolákat végeztél el, hogy hivatalosan is e szakma képviselője lehess?

                 Az ELTE-n végeztem Egyiptológia és Ógörög szakon, majd PhD fokozatot szereztem Egyiptológiából Párizsban az École Pratique des Hautes Etudes-ön.

                Milyen affinitásokra, képességekre van szükség ehhez a pályához?

                 Nyelvtudásra mindenképpen, mert kevés anyag érhető el magyarul, és a nemzetközi szakmai élethez angolul, németül vagy franciául kell cikkeket írni. A jó előadó-

                 képesség  fontos, mert a szakma fontos eleme a konferenciákon való részvétel. Hasznos a rajztudás, mert sokszor kell akár a szövegekről vagy a lelőhelyről másolatot készíteni.

                 Fejleszthetőek-e ezek a képességek már gyermekkorban?

                 Igen, ezek mind megtanulhatók és fejleszthetők.

                Milyen tevékenységekből áll a munkád?

                Alapvetően óegyiptomi démotikus szövegeket fordítok, elemzek és értelmezek. Ezekből írok cikkeket. Jelenleg több projekten is dolgozom.

                A legfontosabb egy ógörög személynév-lexikon szerkesztése.

               Milyen más szakmák társulnak a tiédhez egy munkafolyamat során, kell-e más foglalkozást képviselő emberekkel együtt dolgoznod a munkád során?

                Szinte mindig együtt kell dolgoznunk más kutatókkal, mert az anyag gyakran elég összetett. Egy démotikus-papirológus, mint én, gyakran dolgozik együtt régészekkel, akik  a                 lelőhelyet kutatják, ahol az írott anyagot megtalálták. Vagy görög papirológusokkal, ha a kutatott szöveg kétnyelvű.

               Elégedett vagy-e a hivatásoddal, ennyi tapasztalattal a hátad mögött, mai fejjel is ezt a szakmai utat választanád-e?

               Igen, ezt választanám. Kihívásokkal teli, de nagyon izgalmas ez a szakma. Pont olyan, amilyennek elképzeltem.

               Milyen munkáidat, elismeréseidet, szakmai találkozásaidat tekinted pályád fontos mérföldköveinek, mi jelenti számodra a sikert?

                Sikerként élem meg minden cikkem megjelenését, mert mindegyik mögött kemény és hosszú munka van.

                A PhD-fokozat megszerzésére büszke voltam, ahogy a British Museum-i és az oxfordi állásom is szakmai sikernek számít.

               Foglakoztál-e már gyerekek tanításával, képzésével a munkád során?

               Igazából nem foglalkoztam még gyerekekkel. Nincsenek gyerekeim.

              Ha egy személyes üzenettel szólíthatnál meg mai gyerekeket, mivel tennéd számukra vonzóvá ezt a pályát?

              Ha szereted a rejtélyeket és a történelmet, ez a neked való szakma! Minden nap tanulok valami újat, és habár nem olyan, mint egy kalandfilm, izgalmas egyiptológusnak lenni.