népművészet

Esemény

2024-06-20 10:00:00

Fazekas Alkotóház, Kalocsa

"Mester és Inas" Program

Madár Helga fazekasmester Inas: Székely Imola gimnazista

„Mester és Inas” program

2024. június 20 - 30.

 

Helye: Fazekas Alkotóház Kalocsa Kunszt József u. 4.

Mester: Madár Helga fazekas, a Népművészet Ifjú Mestere, Népi Iparművész

Inas: Székely Imola (gimnazista, 15 éves)

Az 50 órás szakmai terv megvalósulásához, szükségünk volt egy kis inspirálódásra és lehetőségünk adódott, 2024. június 20-án, Budapesten a Hagyományok Háza - Lajos középkori termében megtekinthettük a „MISKA-múltidéző borosedények” című kiállítást Imolával. Csodálatos volt a kiállítás. Köszönet érte a Hagyományok Házának!

A Miskakancsók között megtaláltuk Kántor Sándor fazekasmester és tanítványa Kovács László fazekasmester munkáit is. A mi számunkra ők voltak a példaképek és iránymutatók.

A szakmai beszélgetés és ráhangolódás már a kiállítóteremben megtörtént, majd a kiállított tárgyak alapján, Imola készített rajzokat a Fazekas Alkotóházban Kalocsán. A rajzos tervek elkészítése nem volt számára nehézség, hiszen vizuális kultúra szakos gimnáziumi csoportba jár. A rajzok után mángorlón kinyújtotta az egybefüggő agyaglapokat, amiből méretre kivágta az elkészítendő tárgyakat. Csempéket tervezett, hasonló színezéssel, mint a karcagi-tiszafüredi Miskakancsó mintája. A kivágás előtt papír - sablont készített szerkesztő eszközökkel pontosan kimérve, majd az agyag szikkadása után kivágta méretre. Imola tervezett egy falidíszt, készült többféle csempeminta, és egy lapedény, névtábla. A csempeminta készült először karcolással, majd rátéttel, ami nagyobb precizitást igényelt, díszítése mázzal festve lett. A falidísz is rátéttel készült, de egy komplexebb motívum rendszerrel, több részből. A lapedény összeragasztásának pontosan kell illeszkedni, hogy majd az áttörés az oldalán, hogy ne repedjen el. Ezt is sikerült megoldania, a precíz, igényes munkájával. A tárgyak gondos szárítása, szivacsolása után, kiégtek a munkák a villanykemencében, majd mázasan is bekerültek.

A fazekas szakmába betekintést nyert ezzel a pályázattal, köszönet a lehetőségért, hátha belőle is egyszer fazekas lesz, de ha nem ezzel az élménnyel mindig értékelni fogja a kézműves munkákat.

Köszönet a Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesületnek és a Csoóri Sándor Alapnak!

http://www.dunatiszakozi.hu/

Kapcsolódó fájlok